Regl NedirRegl nedir?,  regl döngüsü sağlıklı kadınlarda 21-28 gün arasında olmaktadır.  Adet döngüsü;  tüm bayanları ilgilendiren ve düzenli olması genel sağılığı da alâkadar eden bayansal çevrim zamanlarıdır. Adet düzenli olduğu vakit yumurtlamanın düzenli olduğu düşünülür ve doğurganlık döneminde bebek sahibi olabilmek daha kolay görünmektedir. Aylık çevrim her bayanda farklı zamanları ifade edebilir. Genetik faktörler, hormonsal sebepler yahut başka rahatsızlıklardan dolayı bu zamanda farklılıklar olabilir. Bazı bayanlarda normal olarak döngü 40 günde bire kadar çıkabilmektedir. Her hangi bir nedene bağlı olmaksızın düzen bu şekilde sağlanmışsa bu döngü vücuda zarar vermeyecek ve rutini bu şekilde olacaktır.

Regl Dönemi Ve Bu Süreçte Yaşananlar;

Kadınlar genç kızlık dönemlerinde (ortalama 10-15 yaşlarında iken) rahim iç tarafında gelişmiş bir yumurta ile adet dönemine başlarlar.  Döllenme olmadığı vakit rahim iç tarafında bulunan ve yapışan tabaka, damarlar aracılığı ile beslenir. Gelişimini tamamlayan yumurta hücresi yerini yeni gelecek olan dokuya teslim ederek dökülmeye başlar ve bu süreçte kadın bedeninden dışarı kan atılır. Atılan bu kan adet kanı olarak bilinir ve yerini yeni ayki döngüye bırakmak üzere vücutta görevini bitirerek son bulur.  Bu periyot menstruasyon sürecidir ve menopoz dönemine kadar düzenli olması beklenir.

Regl Nedir

Regl Dönemi Ve Beslenme Çizelgesi;

Ödemin Azaltılması İçin Beslenme Önerileri:

 • Suyu çok tüketmek gerekir 2 litre en az su içilerek vücutta ödem oluşması önlenebilir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler iyi gelecektir.
 • Bol meyve tüketmek önerilen besinlerdendir.
 • Kiraz sapı ödemin atılmasına yardım edecektir.
 • Bitki çaylarından destek sağlanabilir.

Tüketilmemesi Gereken Besin Grubu Ve Ödemi Çoğaltacak Besin Maddeleri:

 • Aşırı tuzlu yiyecek maddeleri
 • Alkollü içecekler
 • Tatlı yiyecek çeşitleri
 • Karbonhidrattan zengin gıda maddeleri
 • İçeriğinde meyan kökü ihtiva eden yiyecek maddeleri

Regl Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Genel Sağlık Kuralları:

 • Özellikle soğuk kış aylarında ayak ısısının aşırı düşmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü ayaklar üşüdüğü vakit karın ağrısı daha fazla yaşanacak ve adet dönemi daha zor atlatılacaktır.
 • Fazla yorucu işlerle uğraşmamak gerekir.
 • Kanama kontrolünü yapmak ve hijyen için düzenli pet değişimi yaparak enfeksiyon kapma ihtimalini ortadan kaldırmak gerekir.
 • Gereksiz yere ilaç kullanımından kaçınarak kanamayı artırıcı yahut azaltıcı türevden ilaçları bilinçsizce tüketmemek gerekir.

Regl Belirtileri Nelerdir?

 • Göğüslerde dolgunluk hissi
 • Karın ağrısı
 • Bel ağrısı, kimi zaman sırta vurabilir
 • Daha kolay üşüme ve soğuğa hassasiyet
 • Kimi bayanlarda baş ağrısı
 • Aşırı gergin olmak ve duygusal değişim
 • Kimi bayanda iştah açılması ya da mide bulantıları

Gebelik Ve Regl İlişkisi Nedir?

Ergenliği bitirmiş ve olgunluğa erişmiş bayanlar için artık adet düzeni oluşmuş ve ortalama olarak 25 ila 35 günlük aralarla adet düzeni gerçekleşmiş olacaktır. Hormonsal bozukluklar, stres, mevsimsel değişim, hava değişimi, kullanılan ilaçlar ve bazı rahatsızlıklar geçici olarak adet düzensizliğine sebep verebilir. Bu süreçler atlatıldıktan sonra regl düzeni yeniden kazanılacaktır.

Gebe kalınması için istenen süreçlerde adet düzeninin olması önemlidir. Çünkü bebek isteyen çiftler için adet döngüsünün orta kuşağı önemli olacaktır. Adet kanının atılmasından sonra gün sayılıp yumurtlama dönemi ortalama değerle tespit edilebilir.  11. Gün ve 16. Günler arası, bir kadının gebe kalabilmesi için şartlar en uygun zamanlardır. En çokta gebeliğin zor sağlandığı çiftlerde 12. Gün ve 14. Gün gibi günler baz alınarak cinsel ilişki tavsiye edilmektedir.

 Söz gelimi gebelik elde edilmiş ise o ay vücutta oluşan yumurta hücresi döllenmiş olacak ve vücut dışına kan olarak atılmayacaktır.( Bazı gebelerde embriyo tutunma aşamasında iken hafif kanama olması normal kabul görülebilir. Ancak büyük bir çoğunluğun yaşayacağı adet gecikmesi, gebeliğin en belirgin ifadesidir.)  Sonrasında anne için regl düzeni kalmayacak ve bebek doğup lohusalık süreci geçene değin bu konu sekteye uğrayacaktır.

Regl Ve Menopoz İlişkisi Nedir?

Bayanlar genç erişkinliklerinde doğurgan dönemdedirler ve döngüleri normal seyirde düzenlidir. Her bayanda farklı olmakla beraber 50li yaşlara ulaşıldığı vakit hormon değişimi başlayacak ve yumurta hücresi üretimi son bulacaktır. Bu değişim kadınlar için devrim niteliğindedir ve tüm beden farklılaşış yaşayacaktır. Östrojen seviyesi değişecek, kalsiyum ihtiyacı artacak, hastalıklara yakalanma ihtimali daha çok gündeme gelecektir.

Menopoza girileceği vakit kadınlar, regl dönemlerini uzun aralıklarla yaşarlar. Kimi zamanda ara kanamaları da yaşanabilir. Ancak vücut tamamen menopoza girmiş ve artık regl dönemi son bulmuş ise; kanama normal kabul görmeyecek ve miyom- polip gibi oluşumların varlığı düşünülebilecektir.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:21:05

Regl Nedir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

2 Yorum Yapılmış "Regl Nedir"

RUKİYE

Cevap Sayısı: 0
Regl olmak bence kötü bir şey. Çok korkunç.

2016-08-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Regl Nedir hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Regl Nedir konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Regl Dönemi

Regl dönemi; regl, adet, hayız, menstrüasyon isimleriyle bilinen kadınlara ait fizyolojik bir olaydır. Halk arasında aybaşı olarak isimlendirilir. Yalnızca insansılara özgü olmayıp, bazı gelişmiş primat türlerinde de görülmektedir...

Regl Ağrısı Nedenleri

• Regl sırasında yaşanan sancının nedeni, adet kanının dışarı atılması için oluşan rahimdeki kasılmalar ve rahimdeki dolaşımın azalmasıdır. Regl dönemlerinde rahim içinden salgılanan prostaglandin sinir uçlarını uyararak sanc...

Regl Gecikmesinin Nedenleri

Regl gecikmesinin yılda bir iki defa yaşanması uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Ancak gecikme birkaç ay devamlılığını sürdürüyorsa mutlaka alta yatan nedenin tespiti için bir doktora başvurulmalıdır. Adet düzensizliğin...

Regl Belirtileri

Regl belirtileri, halk arasında adet kanaması olarak tanımlanan regl kanamalarında en sık rastlanan belirti karın ağrısıdır. Çoğu kadında ve genç kızda ağrı alt karın bölgesinde ya da arka kısmında ortaya çıkar. Adet görenlerin %7...

Regl Nasıl Olur

Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar, yumurtalıklardan östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasını sağlar. Adet siklusu bu hormonlar tarafından düzenlenir. Kız çocukları doğduğunda yumurtalıklarında 400.000 ...

Regl Nedir

Regl nedir?,  regl döngüsü sağlıklı kadınlarda 21-28 gün arasında olmaktadır.  Adet döngüsü;  tüm bayanları ilgilendiren ve düzenli olması genel sağılığı da alâkadar eden bayansal çevrim zamanlarıdır. Adet düzenli olduğu vakit ...


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Regl, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ağustos - 2016