Regl Nedir

Regl Nasıl Olur

Regl Gecikmesinin Nedenleri

Regl Ağrısı Nedenleri

Regl Dönemi

Regl BelirtileriRegl Ağrısı Nedenleri
• Regl sırasında yaşanan sancının nedeni, adet kanının dışarı atılması için oluşan rahimdeki kasılmalar ve rahimdeki dolaşımın azalmasıdır. Regl dönemlerinde rahim içinden salgılanan prostaglandin sinir uçlarını uyararak sancıya neden olur. Regl dönemi ağrılı geçen kadınların kanında prostoglandin hormonu fazladır. Ağrı ve enflamasyondan sorumlu olan prostoglandin, rahim kası kasılmalarını arttırır ve bu maddeler ne denli fazlaysa regl ağrıları da o kadar fazla hissedilir.

• Regl döneminde hissedilen şiddetli ağrılar bazı rahatsızlıklar nedeniyle de oluşabilir. Rahmin farklı pozisyonlarda olması, rahmin en iç tabakasının dış tabakalarda ya da dış bölgede de bulunması, rahim ağzında darlık, rahim ve yakın organların iltihabi hastalıkları, rahim tümörleri de şiddetli ağrıya yol açabilir.

Regl Ağrısı Nedenleri

• Yapılan muayene ve tetkiklerle adet sancısına neden olabilecek bir durum tespit edilmişse öncelikle bu sorunun giderilmesi gerekir. Adet sancılarını yol açan organik bir etken saptanmamışsa öncelikli olarak ağrı kesiciler kullanılır. Özellikle prostaglandin sentetaz inhibitörleri adet sancısı çeken kadınların büyük bir kısmında etkili olur.

• Ağrı kesici ilaçlardan yanıt alınmamışsa doğum kontrol hapları kullanılabilir. Doğum kontrol hapının gebeliği önleyici değil, rahim içerisindeki prostaglandin yapımını azaltıcı etkisinden faydalanılır. Primer dismenoreli hastaların % 90'ından fazlası doğum kontrol haplarından fayda görür.

• Doğum kontrol haplarından da istenilen sonuç alınamamışsa ise daha ileri tetkikler yapılır. Laparoskopi denilen uygulamayla karın boşluğu incelenir ve bu incelemede genellikle tespit edilen sorun endometriyozis’tir. Endometriozis hastalığı ağrıya veya gebe kalmada zorluğa sebep olur. Endometriozis’in kesin bir tedavisi yoktur. Doğum kontrol hapları, GnRH analogları ve laparoskopik cerrahi uygulamalarla ağrının giderilmesi amaçlanır.

Yayınlanma Tarihi : 19.12.2012 18:04:56Regl Ağrısı Nedenleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

1 Yorum Yapılmış "Regl Ağrısı Nedenleri"

Admin

Regl Ağrısı Nedenleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Regl Ağrısı Nedenleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28

Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Regl, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ekim - 2014